Yıllar önce Elazığ’dan gelmiş bu şekilde kurulmuş bir köydür. Köyümüzün geliri tarım ve hayvancılıktır. Köyümüz Kızılırmak nehrine çok yakındır. Köyün geçim kaynağının büyük bir bölümü tarımdan oluşan Pirinç, arpa, buğday,ayçiçeği, mercimek ve pancardır ve genelde topraklarımızda her şey yetişir. Toprağı verimli olup hayvancılığa’ da çok elverişlidir.

Köyün kurucusu olan Halil Bey ve ailesi, Harput yöresinden yaklaşık olarak 200 yıl önce şu anki yerleşim yerine gelip yerleşmişlerdir. Birkaç boy olarak geldikleri bu yerden ayrılmışlardır.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Çorum iline 76 km, Bayat ilçesine 18 km uzaklıktadır. Çevresinde Saray, Yukarıemirhalil, Yerli Köy, Suğuylan, Yarımca, Üçdam, Karakısık, Toyhane köyleri bulunmaktadır. Köyün güney doğu tarafında Kızılırmak geçmektedir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
Buğday ve arpa tarımı başta olmak üzere, diğer tahıllar ve baklagillerde yetiştirilmektedir. Ayrıca devlet tarafından izin verildiği miktarda şeker pancarı yetiştirilmektedir. Eskiden yapılıpta sonradan bırakılan çeltik tarımıda son yıılarda yeniden başlatılmıştır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

Köyümüzle İlgili
Haber, İstek, Öneri, Şikayet, Vefat, Doğum, Düğün, Sünnet gibi her türlü haberi gönderin sitemizde yayınlansın. Tüm Dünya Okusun.
 
Sizce köyümüzün en büyük eksiği nedir?
 Okul
 Alt Yapı
 Su veya Sulama Kanalı
 Hastane
 
© 2021 Tüm Hakları Saklıdır.
 
Copyright © 2021 Aşağı Emir Halil Köyü 
 
Designed by IDS